The Long List of Hugo Awards, 1996

(L.A.con III [Anaheim, California; August 29 – September 2, 1996])

1995 || 1996 || 1997

Best Novel

Winner:The Diamond Age by Neal Stephenson [Bantam Spectra, 1995]
2The Time Ships by Stephen Baxter [HarperPrism, 1995]
3Brightness Reef by David Brin [Bantam Spectra, 1995]
4The Terminal Experiment (alt: Hobson's Choice) by Robert J. Sawyer [HarperPrism, 1995; Analog mid-Dec 1994,Jan,Feb,Mar 1995]
5Remake by Connie Willis [Bantam Spectra, 1995]

Best Novella

Winner:"The Death of Captain Future" by Allen Steele [Asimov's Oct 1995]
2"A Woman's Liberation" by Ursula K. Le Guin [Asimov's Jul 1995; Four Ways to Forgiveness (HarperPrism), 1995]
3"Bibi" by Mike Resnick and Susan Shwartz [Asimov's mid-Dec 1995]
4"A Man of the People" by Ursula K. Le Guin [Asimov's Apr 1995; Four Ways to Forgiveness (HarperPrism), 1995]
5"Fault Lines" by Nancy Kress [Asimov's Aug 1995]

Best Novelette

Winner:"Think Like a Dinosaur" by James Patrick Kelly [Asimov's Jun 1995]
2"When the Old Gods Die" by Mike Resnick [Asimov's Apr 1995]
3"The Good Rat" by Allen Steele [Analog mid-Dec 1995]
4"Must and Shall" by Harry Turtledove [Asimov's Nov 1995]
5"Luminous" by Greg Egan [Asimov's Sep 1995]
6"TAP" by Greg Egan [Asimov's Nov 1995]

Best Short Story

Winner:"The Lincoln Train" by Maureen F. McHugh [F&SF Apr 1995]
2"A Birthday" by Esther M. Friesner [F&SF Aug 1995]
3"TeleAbsence" by Michael A. Burstein [Analog Jul 1995]
4"Life on the Moon" by Tony Daniel [Asimov's Apr 1995]
5"Walking Out" by Michael Swanwick [Asimov's Feb 1995]

Best Non-Fiction Book

Winner:Science Fiction: The Illustrated Encyclopedia by John Clute [Dorling Kindersley, 1995]
2Yours, Isaac Asimov: A Lifetime of Letters by Isaac Asimov by Isaac Asimov [Doubleday, 1995]
3Alien Horizons: The Fantastic Art of Bob Eggleton by Bob Eggleton [Paper Tiger, 1995]
4Spectrum II: The Best in Contemporary Fantastic Art by Cathy Burnett and Arnie Fenner [Underwood Books, 1995]
5To Write Like a Woman: Essays in Feminism and Science Fiction by Joanna Russ [Indiana University Press, 1995]

Best Dramatic Presentation

Winner:Babylon 5 - "The Coming of Shadows" (1995) [Babylonian Productions] Written by J. Michael Straczynski; Directed by Janet Greek
2Apollo 13 (1995) [Imagine/Universal] Screenplay by William Broyles Jr. & Al Reinert; Directed by Ron Howard; based on the book Lost Moon by Jim Lovell & Jeffrey Kluger
3Twelve Monkeys (1995) [Atlas/Universal] Screenplay by David Webb Peoples & Janet Peoples; Directed by Terry Gilliam; based on the film La Jetee by Chris Marker
4Toy Story (1995) [Disney/Pixar Animation] Screenplay by Joss Whedon and Andrew Stanton and Joel Cohen and Alec Sokolow; Story by John Lasseter and Peter Docter and Andrew Stanton and Joe Ranft; Directed by John Lasseter
5Star Trek: Deep Space Nine - "The Visitor" (1995) [Paramount] Written by Michael Taylor; Directed by David Livingston
Withdrawn - Nomination Declined:
Babylon 5 - "The Fall of Night" (1995) [Babylonian Productions] Written by J. Michael Straczynski; Directed by Janet Greek
Babylon 5 - "The Long Twilight Struggle" (1995) [Babylonian Productions] Written by J. Michael Straczynski; Directed by John Flinn

Best Professional Editor

Winner:Gardner Dozois
2Kristine Kathryn Rusch
3Stanley Schmidt
4Ellen Datlow
5Scott Edelman

Best Professional Artist

Winner:Bob Eggleton
2Michael Whelan
3Don Maitz
4Jim Burns
5Thomas Canty

Best Original Art Work

Winner:Dinotopia: The World Beneath by James Gurney [Turner, 1995]
2Cover (Analog Jan 1995) [Tide of Stars by Julia Ecklar] by Bob Eggleton [Analog Jan 1995]
3Cover (F&SF Jan 1995) [Tea and Hamsters by Michael G. Coney] by Gary Lippincott [F&SF Jan 1995]
4Cover (F&SF Oct/Nov 1995) [Dankden by Marc Laidlaw] by Bob Eggleton [F&SF Oct/Nov 1995]
5Cover (Analog Mar 1995) [Renascence by Poul Anderson] by George H. Krauter [Analog Mar 1995]

Best Semiprozine

Winner:Locus ed. by Charles N. Brown
2Science Fiction Chronicle ed. by Andrew I. Porter
3Interzone ed. by David Pringle
4The New York Review of Science Fiction ed. by Kathryn Cramer, David G. Hartwell, Ariel Haméon, and Tad Dembinski
5Crank! ed. by Bryan Cholfin

Best Fanzine

Winner:Ansible ed. by Dave Langford
2Mimosa ed. by Dick Lynch and Nicki Lynch
3Lan's Lantern ed. by George "Lan" Laskowski
4Attitude ed. by Michael Abbott, John Dallman, and Pam Wells
5Apparatchik ed. by Andrew P. Hooper and Victor Gonzalez
6FOSFAX ed. by Timothy Lane and Elizabeth Garrott
Withdrawn - Conflict of Interest:
File 770 ed. by Mike Glyer

Best Fan Writer

Winner:Dave Langford
2Sharon N. Farber
3Evelyn C. Leeper
4Andrew P. Hooper
5Joseph T. Major
Ineligible:
Mike Glyer

Best Fan Artist

Winner:William Rotsler
2Teddy Harvia
3Joe Mayhew
4Peggy Ranson
5Ian Gunn

Special Awards

 William Rotsler - for his services to Los Angeles fandom

John W. Campbell Award for Best New Writer (Sponsored by the publisher of Analog Magazine and administered on their behalf by WSFS [Not a Hugo Award])

Winner:David Feintuch (2nd year of eligibility)
2Felicity Savage (2nd year of eligibility)
3Michael A. Burstein (1st year of eligibility)
4Sharon Shinn (1st year of eligibility)
5Tricia Sullivan (1st year of eligibility)
Ineligible:
Catherine Asaro
Linda Nagata

1995 || 1996 || 1997

Index:
1946 || 1951 || 1953 || 1954 || 1955 || 1956 || 1957 || 1958 || 1959 || 1960 || 1961 || 1962 || 1963 || 1964 || 1965 || 1966
1967 || 1968 || 1969 || 1970 || 1971 || 1972 || 1973 || 1974 || 1975 || 1976 || 1977 || 1978 || 1979 || 1980 || 1981 || 1982
1983 || 1984 || 1985 || 1986 || 1987 || 1988 || 1989 || 1990 || 1991 || 1992 || 1993 || 1994 || 1995 || 1996 || 1997 || 1998
1999 || 2000 || 2001 || 2002 || 2003 || 2004 || 2005 || 2006 || 2007 || 2008 || 2009 || 2010 || 2011 || 2012 || 2013


Service Mark Notice: "World Science Fiction Society", "WSFS", "World Science Fiction Convention", "Worldcon", "NASFiC" and "Hugo Award" are service marks of the World Science Fiction Society, an unincorporated literary society. You can contact the WSFS Mark Protection Committee at <mpc@wsfs.org>.