The Long List of Hugo Awards, 2003

(Torcon 3 [Toronto, Canada; August 28 – September 1, 2003])

2002 || 2003 || 2004

Best Novel

Winner:Hominids by Robert J. Sawyer [Analog Jan,Feb,Mar,Apr 2002; Tor, 2002]
2Kiln People (alt: Kil'n People) by David Brin [Tor, 2002]
3Bones of the Earth by Michael Swanwick [Eos, 2002]
4The Scar by China Miéville [Del Rey, 2002; Macmillan, 2002]
5The Years of Rice and Salt by Kim Stanley Robinson [Bantam, 2002]

Best Novella

Winner:Coraline by Neil Gaiman [HarperCollins, 2002]
2"Bronte's Egg" by Richard Chwedyk [F&SF Aug 2002]
3"Breathmoss" by Ian R. MacLeod [Asimov's May 2002]
4"A Year in the Linear City" by Paul Di Filippo [PS Publishing, 2002]
5"The Political Officer" by Charles Coleman Finlay [F&SF Apr 2002]
6"In Spirit" by Pat Forde [Analog Sep 2002]

Best Novelette

Winner:"Slow Life" by Michael Swanwick [Analog Dec 2002]
2"The Wild Girls" by Ursula K. Le Guin [Asimov's Mar 2002]
3"Halo" by Charles Stross [Asimov's Jun 2002]
4"Presence" by Maureen F. McHugh [F&SF Mar 2002]
5"Madonna of the Maquiladora" by Gregory Frost [Asimov's May 2002]
Withdrawn - Nomination Declined:
"Liking What You See: A Documentary" by Ted Chiang [Stories of Your Life and Others, 2002]

Best Short Story

Winner:"Falling onto Mars" by Geoffrey A. Landis [Analog Jul/Aug 2002]
2"'Hello,' Said the Stick" by Michael Swanwick [Analog Mar 2002]
3"The Little Cat Laughed to See Such Sport" by Michael Swanwick [Asimov's Oct/Nov 2002]
4"Creation" by Jeffrey Ford [F&SF May 2002]
5"Lambing Season" by Molly Gloss [Asimov's Jul 2002]
Withdrawn - Official Publication in a Previous Year:
"A Gift of Verse" by John L. Flynn [Visions in Light and Shadow (Nexxus), 2000]

Best Related Book

Winner:Better to Have Loved: The Life of Judith Merril by Judith Merril and Emily Pohl-Weary [Between the Lines, 2002]
2Ray Bradbury: An Illustrated Life by Jerry Weist [Morrow, 2002]
3Dragonhenge by Bob Eggleton and John Grant [Paper Tiger, 2002]
4Spectrum 9: The Best in Contemporary Fantastic Art by Cathy Fenner and Arnie Fenner [Underwood Books, 2002]
5The Battle of the Sexes in Science Fiction by Justine Larbalestier [Wesleyan University Press, 2002]

Best Dramatic Presentation, Long Form

Winner:The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) [New Line Cinema] Screenplay by Fran Walsh & Philippa Boyens & Stephen Sinclair & Peter Jackson; Directed by Peter Jackson; based on the book The Two Towers by J. R. R. Tolkien
2Minority Report (2002) [20th Century Fox/DreamWorks SKG] Screenplay by Scott Frank and Jon Cohen; Directed by Steven Spielberg; based on the story by Philip K. Dick
3Spirited Away (2002) [Studio Ghibli/Disney] Screenplay by Hayao Miyazaki [English version by Cindy Davis Hewitt & Donald H. Hewitt]; Directed by Hayao Miyazaki
4Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002) [Warner Brothers] Screenplay by Steve Kloves; Directed by Chris Columbus; based on the novel by J. K. Rowling
5Spider-Man (2002) [Columbia Pictures] Screenplay by David Koepp; Directed by Sam Raimi; based on the comic book character created by Steve Ditko & Stan Lee

Best Dramatic Presentation, Short Form

Winner:Buffy the Vampire Slayer - "Conversations with Dead People" (2002) [20th Century Fox Television/Mutant Enemy Inc.] Teleplay by Jane Espenson & Drew Goddard; Directed by Nick Marck
2Firefly - "Serenity" (2002) [20th Century Fox Television/Mutant Enemy Inc.] Teleplay by Joss Whedon; Directed by Joss Whedon
3Star Trek: Enterprise - "Carbon Creek" (2002) [Paramount] Teleplay by Chris Black; Story by Rick Berman & Brannon Braga & Dan O'Shannon; Directed by James Contner
4Angel - "Waiting in the Wings" (2002) [20th Century Fox Television/Mutant Enemy Inc.] Teleplay by Joss Whedon; Directed by Joss Whedon
5Star Trek: Enterprise - "A Night in Sickbay" (2002) [Paramount] Teleplay by Rick Berman & Brannon Braga; Directed by David Straiton

Best Professional Editor

Winner:Gardner Dozois
2David G. Hartwell
3Ellen Datlow
4Gordon Van Gelder
5Stanley Schmidt

Best Professional Artist

Winner:Bob Eggleton
2Donato Giancola
3Jim Burns
4David A. Cherry
5Frank Kelly Freas

Best Semiprozine

Winner:Locus ed. by Charles N. Brown, Jennifer A. Hall, and Kirsten Gong-Wong
2Interzone ed. by David Pringle
3The New York Review of Science Fiction ed. by Kathryn Cramer, David G. Hartwell, and Kevin J. Maroney
4Ansible ed. by Dave Langford
5Speculations ed. by Kent Brewster

Best Fanzine

Winner:Mimosa ed. by Rich Lynch and Nicki Lynch
2File 770 ed. by Mike Glyer
3Emerald City ed. by Cheryl Morgan
4Plokta ed. by Alison Scott, Steve Davies, and Mike Scott
5Challenger ed. by Guy H. Lillian III

Best Fan Writer

Winner:Dave Langford
2Mike Glyer
3Steven H Silver
4Bob Devney
5John L. Flynn

Best Fan Artist

Winner:Sue Mason
2Frank Wu
3Brad Foster
4Teddy Harvia
5Steve Stiles

John W. Campbell Award for Best New Writer (Sponsored by the publisher of Analog Magazine and administered on their behalf by WSFS [Not a Hugo Award])

Winner:Wen Spencer (2nd year of eligibility)
2Charles Coleman Finlay (2nd year of eligibility)
3Ken Wharton (2nd year of eligibility)
4Karin Lowachee (1st year of eligibility)
5David D. Levine (1st year of eligibility)

2002 || 2003 || 2004

Index:
1946 || 1951 || 1953 || 1954 || 1955 || 1956 || 1957 || 1958 || 1959 || 1960 || 1961 || 1962 || 1963 || 1964 || 1965 || 1966
1967 || 1968 || 1969 || 1970 || 1971 || 1972 || 1973 || 1974 || 1975 || 1976 || 1977 || 1978 || 1979 || 1980 || 1981 || 1982
1983 || 1984 || 1985 || 1986 || 1987 || 1988 || 1989 || 1990 || 1991 || 1992 || 1993 || 1994 || 1995 || 1996 || 1997 || 1998
1999 || 2000 || 2001 || 2002 || 2003 || 2004 || 2005 || 2006 || 2007 || 2008 || 2009 || 2010 || 2011 || 2012 || 2013


Service Mark Notice: "World Science Fiction Society", "WSFS", "World Science Fiction Convention", "Worldcon", "NASFiC" and "Hugo Award" are service marks of the World Science Fiction Society, an unincorporated literary society. You can contact the WSFS Mark Protection Committee at <mpc@wsfs.org>.