The Long List of Hugo Awards, 2012

(Chicon 7 [Chicago, Illinois; August 30–September 3, 2012])

(1101 valid nominating ballots were received; 1922 valid final ballots were cast)

2011 || 2012 || 2013

Best Novel

Winner:Among Others by Jo Walton [Tor, 2011]
2Embassytown by China Miéville [Macmillan, 2011; Del Rey, 2011]
3Leviathan Wakes by James S. A. Corey [Orbit, 2011]
4Deadline by Mira Grant [Orbit, 2011]
5A Dance With Dragons by George R. R. Martin [Bantam Spectra, 2011]
Notes:
932 nominating ballots cast

Best Novella

Winner:"The Man Who Bridged the Mist" by Kij Johnson [Asimov's Oct/Nov 2011]
2"Kiss Me Twice" by Mary Robinette Kowal [Asimov's Jun 2011]
3Silently and Very Fast by Catherynne M. Valente [Clarkesworld Oct 2011; WSFA, 2011]
4"The Man Who Ended History: A Documentary" by Ken Liu [Panverse 3 ed. by Dario Ciriello (Panverse Publishing), 2011]
5Countdown by Mira Grant [Orbit, 2011]
6"The Ice Owl" by Carolyn Ives Gilman [F&SF Nov/Dec 2011]
Notes:
473 nominating ballots cast
This category has 6 nominees due to a tie for the final position

Best Novelette

Winner:"Six Months, Three Days" by Charlie Jane Anders [Tor.com Jun 8, 2011]
2"Ray of Light" by Brad R. Torgersen [Analog Dec 2011]
3"The Copenhagen Interpretation" by Paul Cornell [Asimov's Jul 2011]
4"What We Found" by Geoff Ryman [F&SF Sep/Oct 2011]
5"Fields of Gold" by Rachel Swirsky [Eclipse Four ed. by Jonathan Strahan (Night Shade), 2011]
Notes:
499 nominating ballots cast

Best Short Story

Winner:"The Paper Menagerie" by Ken Liu [F&SF Mar/Apr 2011]
2"The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees" by E. Lily Yu [Clarkesworld Apr 2011]
3"The Homecoming" by Mike Resnick [Asimov's Apr/May 2011]
4"Movement" by Nancy Fulda [Asimov's Mar 2011]
5"Shadow War of the Night Dragons, Book One: The Dead City (Prologue)" by John Scalzi [Tor.com, 2011]
Notes:
593 nominating ballots cast

Best Related Work

Winner:The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition ed. by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight [Gollancz, 2011]
2The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers [Abrams Image, 2011]
3Wicked Girls by Seanan McGuire [CD, 2011]
4Writing Excuses, Season 6 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal, and Jordan Sanderson [podcast series, 2011]
5Jar Jar Binks Must Die... and Other Observations About Science Fiction Movies by Daniel M. Kimmel [Fantastic Books, 2011]
Notes:
461 nominating ballots cast

Best Graphic Story

Winner:Digger [Sofawolf Press, 2011; www.diggercomic.com, 2011] by Ursula Vernon
2Fables Vol 15: Rose Red [Vertigo, 2011] by Bill Willingham and Mark Buckingham
3Locke & Key Volume 4, Keys to the Kingdom [IDW, 2011] Written by Joe Hill; Illustrated by Gabriel Rodriguez
4Schlock Mercenary: Force Multiplication [The Tayler Corporation, 2011] Written and illustrated by Howard Tayler; Colors by Travis Walton
5The Unwritten (Volume 4): Leviathan [Vertigo, 2011] Written by Mike Carey; Illustrated by Peter Gross; Created by Mike Carey and Peter Gross
Notes:
339 nominating ballots cast

Best Dramatic Presentation, Long Form

Winner:Game of Thrones (Season 1) (2011) [HBO] Written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; Directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor; Created by David Benioff and D. B. Weiss
2Hugo (2011) [Paramount] Screenplay by John Logan; Directed by Martin Scorsese
3Captain America: The First Avenger (2011) [Marvel] Screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely; Directed by Joe Johnston
4Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (2011) [Warner Bros.] Screenplay by Steve Kloves; Directed by David Yates
5Source Code (2011) [Vendome Pictures] Screenplay by Ben Ripley; Directed by Duncan Jones
Notes:
592 nominating ballots cast

Best Dramatic Presentation, Short Form

Winner:Doctor Who - "The Doctor's Wife" (2011) [BBC Wales] Written by Neil Gaiman; Directed by Richard Clark
2Doctor Who - "The Girl Who Waited" (2011) [BBC Wales] Written by Tom MacRae; Directed by Nick Hurran
3Doctor Who - "A Good Man Goes to War" (2011) [BBC Wales] Written by Steven Moffat; Directed by Peter Hoar
4Community - "Remedial Chaos Theory" (2011) [NBC] Written by Dan Harmon and Chris McKenna; Directed by Jeff Melman
5"The Drink Tank's Hugo Acceptance Speech" [Renovation, 2011] by Christopher J Garcia and James Bacon
Notes:
512 nominating ballots cast

Best Professional Editor - Long Form

Winner:Betsy Wollheim
2Patrick Nielsen Hayden
3Liz Gorinsky
4Lou Anders
5Anne Lesley Groell
Notes:
358 nominating ballots cast

Best Professional Editor - Short Form

Winner:Sheila Williams
2John Joseph Adams
3Jonathan Strahan
4Neil Clarke
5Stanley Schmidt
Notes:
473 nominating ballots cast

Best Professional Artist

Winner:John Picacio
2Stephan Martiniere
3Bob Eggleton
4Dan dos Santos
5Michael Komarck
Notes:
399 nominating ballots cast

Best Semiprozine

Winner:Locus ed. by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
2Apex Magazine ed. by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
3Lightspeed ed. by John Joseph Adams
4Interzone ed. by Andy Cox
5New York Review of Science Fiction ed. by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer
Notes:
357 nominating ballots cast

Best Fanzine

Winner:SF Signal ed. by John Denardo
2The Drink Tank ed. by James Bacon and Chris Garcia
3File 770 ed. by Mike Glyer
4Banana Wings ed. by Claire Brialey and Mark Plummer
5Journey Planet ed. by James Bacon, Chris Garcia, et al.
Notes:
322 nominating ballots cast

Best Fan Writer

Winner:Jim C. Hines
2Steven H Silver
3Claire Brialey
4Christopher J Garcia
5James Bacon
Notes:
360 nominating ballots cast
In his acceptance speech, Jim Hines permanently recused himself from future consideration in the Fan Writer category.

Best Fan Artist

Winner:Maurine Starkey
2Steve Stiles
3Randall Munroe
4Spring Schoenhuth
5Brad W. Foster
6Taral Wayne
Notes:
216 nominating ballots cast
This category has 6 nominees due to a tie for the final position

Best Fancast

Winner:SF Squeecast by Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
2SF Signal Podcast John Denardo and JP Frantz, Presenters; Patrick Hester, Producer
3StarShipSofa by Tony C. Smith
4The Coode Street Podcast by Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
5Galactic Suburbia Podcast Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts, Presenters; Andrew Finch, Producer
Notes:
326 nominating ballots cast

John W. Campbell Award for Best New Writer (Sponsored by the publisher of Analog Magazine and administered on their behalf by WSFS [Not a Hugo Award])

Winner:E. Lily Yu (1st year of eligibility)
2Brad R. Torgersen (2nd year of eligibility)
3Karen Lord (2nd year of eligibility)
4Mur Lafferty (1st year of eligibility)
5Stina Leicht (1st year of eligibility)
Notes:
396 nominating ballots cast

2011 || 2012 || 2013

Index:
1946 || 1951 || 1953 || 1954 || 1955 || 1956 || 1957 || 1958 || 1959 || 1960 || 1961 || 1962 || 1963 || 1964 || 1965 || 1966
1967 || 1968 || 1969 || 1970 || 1971 || 1972 || 1973 || 1974 || 1975 || 1976 || 1977 || 1978 || 1979 || 1980 || 1981 || 1982
1983 || 1984 || 1985 || 1986 || 1987 || 1988 || 1989 || 1990 || 1991 || 1992 || 1993 || 1994 || 1995 || 1996 || 1997 || 1998
1999 || 2000 || 2001 || 2002 || 2003 || 2004 || 2005 || 2006 || 2007 || 2008 || 2009 || 2010 || 2011 || 2012 || 2013


Service Mark Notice: "World Science Fiction Society", "WSFS", "World Science Fiction Convention", "Worldcon", "NASFiC" and "Hugo Award" are service marks of the World Science Fiction Society, an unincorporated literary society. You can contact the WSFS Mark Protection Committee at <mpc@wsfs.org>.